KLARA TYRINĖJA

PRABANGIOS SKAROS IŠ INDIJOS | OŽKOS PASHMINA

KLARA KALBINA: OŽKOS PASHMINA

Viename socialinių tinklų, netikėtai dėmesį patraukė Indijos vaizdai. O juose - egzotiška architektūra, spalvos, žmonės ir žavingos moterys, kurių pečius puošė prabangios skaros. Taip atradome OŽKOS PASHMINA ir jų įspūdingo grožio (ir kokybės) skaras, kurios kruopščiai atrinktos ir atgabentos į Lietuvą iš pačios šių skarų gimtinės - Kašmyro (Indija). Negana to, jas gaubia labai sena ir didinga tradicija! KLARA neabejinga egzotiškoms istorijoms, tad pakalbinome OŽKOS PASHMINA įkūrėjas Aušrinę, Rasą ir Kamilę, kad galėtumėme skleisti žinią apie nuostabų gaminį ir seną seną amatą.

Ožkos pashmina - KAS TAI?

"Ožkos Pashmina – vien iš termino suprantame, jog kalbame apie audinį. Pašminos ožkų vilna - tai itin minkšto ir švelnaus pluošto Himalajų kalnuose gyvenančių ožkų iššukuotas pavilnės pūkas iš ožkytės papilvių ir barzdelių. Kadangi jos nuolat gyvena lauke, ištveria stingdantį šaltį, būdingą šiai teritorijai šaltuoju periodu, tokiu būdu šios specifinės ožkos užsiaugina ypatingus kailinius. O pašminos šaliai, audžiami būtent iš pavilnės pūko."

ožkos pashmina
prabangios skaros, ožkos pashmina, klara
ŠIAME ĮRAŠE SKAITYKITE:

"...tai šeimos verslas, perduodamas iš kartos į kartą, kur audimo ir siuvinėjimo raštai surašyti slaptu šriftu, o juos skaityti ir suprasti gali tik tos šeimos šalius audžiantys ir siuvinėjantys šeimos nariai. Tas šriftas saugomas didžiausioje paslapyje..."

Aušrinė, Rasa ir Kamilė prabangias skaras iš Indijos atgabena pačios! Ieško, tyrinėja, atrenka ir tik tada pristato lietuviškai auditorijai. Mums įdomu šių KELIONIŲ UŽKULISIAI, tad klausiame:

Kaip jūs atradote pašminą?

"Visą šią istoriją ir pačius šalius atradome keliaudamos po Indiją ir susipažinusios su vietiniais kašmyriečiais. Jų meilė savo tautos paveldui begalinė. Linkime kiekvienam pamatyti su kokiomis meilės pilnomis akimis jie rodo austus šalius, pasakoja kiekvieno rašto istoriją. O bekeliaudamos ir pačios pamilome gražius, prabangius, šiltus bei lengvučius Pašminos šalius. Pastebėjome kaip lengva juos pritaikyti prie kasdienės aprangos, kokie jie šilti bei patogūs mūsų kelionėse."

KODĖL INDIJA? VIETINIAI (KAŠMIRIEČIAI) - KOKIE TAI ŽMONĖS?

"Kadangi Kašmyro regionas, iš kurio kilusi pašmina, yra Indijoje, taip jau susiklostė, kad Ožkos pašminos šaliai vežami iš Indijos. Indija - labai didelė šalis, prireiks daug metų gerai ją pažinti ir aplankyti bent didesnę dalį įžymių vietų. Žinoma, kaip ir kiekvienoje šalyje tikriausiai yra visokių žmonių, bet visi su kuriais mums teko bendrauti - labai šilti, atviri, smalsūs ir nuoširdūs žmonės. Jiems ypač svarbu šeima, todėl artimiau susipažinus, vietiniai klausia ar turi šeimą, vyrą, vaikų, prašo parodyti nuotraukas."

kokie sunkumai jus lydi kelionėse?

"Kelionių metu sunkiau būna tada, kai vietiniai nekalba angliškai, tuomet tenka pereiti į kūno kalbą, bet dažniausiai labai mikliai surandamas koks nors kaimynas, ar kaimynų vaikas, kuris puikiai kalba angliškai ir kalbos barjeras dingsta."

Ožkos pashminos šalių gamybos YPATUMAI

nesenstanti tradicija

/Ožkos pašminos šalių audimas ir siuvinėjimas nuo ožkų auginimo iki galutinio produkto yra vienos šeimos rankose. Tokių šeimų Kašmyre nėra daug, todėl natūralu, kad tikros ožkos pašminos vilnos šalių prekyboje taip pat negali būti labai daug.

/Vienam šaliui nuausti ir išsiuvinėti, priklausomai nuo rašto, reikia nuo 1 iki 9 mėnesių.

/Dėl Pašminos gaminių kokybės net nereikia sukti galvos, nes tai šeimos verslas, perduodamas iš kartos į kartą, kur audimo ir siuvinėjimo raštai surašyti slaptu šriftu, o juos skaityti ir suprasti gali tik tos šeimos šalius audžiantys ir siuvinėjantys šeimos nariai. Tas šriftas saugomas didžiausioje paslapyje. Todėl gaminio kokybė - šeimos garbės reikalas.

/Įdomu, kad indai dažnai dirbdami gieda mantras (maldas) ir tiems, kas supranta ir energetinę vertę, nereikia net aiškinti, kad šie šaliai po pusės metų darbo ir maldų, teikia ne tik fizinę šilumą, bet ir energetinę apsaugą. Kokių trūkumų toks meno kurinys gali turėti? Maža to, tai - vienetinis originalus rankų darbo gaminys, investicija. Tokių gaminių vertė laikui bėgant tik auga, lygiai kaip ir juvelyrikos, tapybos ar pan. Moterys dažnai šiuos šalius perka savo dukroms ypatingomis progomis (pilnametystė, vestuvės, vaikelio gimimas).

kokie gaminiai ožkos pashmina asortimente?

"OŽKOS PASHMINA asortimente yra išskirtinai tik šaliai, kurie yra pačio įvairiausio dydžio ir paskirties - nuo nedidelio dailaus šalikėlio po kaklu iki milžiniškos skraistės su kuria galima pasipuošti ir apsigaubti einant vėsų vakarą į teatrą, ir kas nemažiau svarbu - atrodyti elegantiškai ir jaustis komfortiškai šiltai."

PRIVALUMAI

/Šalius galima nešioti ir vietoj striukės ar puspalčio, tai ypač tinka mobiliems, judriems žmonėms, kurie nemėgsta storų, sunkių rūbų.

/Nepaisant jų lengvumo šaliai puikiai šildo.

/Karštą vasaros dieną apsigobus tokiu šaliu galima apsisaugoti nuo saulės ir kaitros.

/Mums yra ne kartą tekę, dėl atšaukto ar vėluojančio skrydžio kelonės metu miegoti oro uoste. Tuomet skraistė atlieka ir anklodės funkciją. O mums, moterims, svarbu visada jaustis šiltai ir atrodyti elegantiškai, net ir miegant.

/Ožkos pašminos šalius, dėl jų natūralumo ir dydžio yra pamėgę žmonės, praktikuojantys jogą. Tai puikus rūbas - aksesuaras, padedantis išlaikyti kūno šilumą.

Pašminos skraistės iš tiesų YPATINGOS, UNIKALIOS ir sakytume - NIŠINĖS. Ar lietuvaitės jas žino, atpažįsta ir ar vertina?

"Lietuvės pradeda pamėgti ožkos pašminą, ypač tos, kurioms teko daugiau keliauti po pasaulį,
tolimuosius rytus. Bendrai kalbant apie Europą, pašminos vilnos pranašumai dar nėra labai gerai žinomi, todėl vis dar tenka pristatyti ir papasakoti.
Dažnai matome parduotuvėse ant įprastų vilnonių, o kartais net sintetinių, šalikų besipuikuojančias etiketes "Pashmina", kaip kokį kokybės ženklą, o tai dažnai suklaidina pirkėją.

Pašminos vilną labai vertina Turkijos, Izraelio, Jungtinių Arabų Emyratų, Japonijos gyventojai. Ten šiuos šalius nešioja tiek vyrai, tiek moterys. Pašminos šalis jiems tarsi statuso, prabangos ženklas."

TAI ĮDOMU!

Ar ĮMANOMA tokius šalius išausti iš lietuviškų ožkų kailio?

Lietuviškų ožkų vilna visai kitokia, ji šiurkštesnė, be to mūsų ožkos neturi tokio povilnio pūko, nes žiemoja šiltuose tvartuose. Toks pūkas būdingas tik pašminų ožkoms, kurios gyvena Himalajuose ištisus metus po atviru dangumi.

pashminos skraistės, prabangios skaros iš indijos
PABAIGAI

Ar KAŠMYRAS ir OŽKOS PASHMINA yra tas pats?

Pashmina yra kašmyro rūšis, tačiau tarp jų yra nemažas skirtumas. Kašmyras reiškia minkštą vilną, gaunamą iš kašmyro ožkų, o pashmina konkrečiai reiškia geriausius ir minkščiausius pluoštus, gaunamus iš Himalajų kalnų ožkų pavilnės.

Nemeluosime, MUS SUŽAVĖJO ŠIOS ĮSPŪDINGŲ RAŠTŲ IR SPALVŲ SKAROS, O DAR LABIAU pakerėjo ISTORIJA!

Daiktai su istorija visada turi prasmę, o svarbiausia - išliekamąją vertę. Šiandieniniame pasaulyje, kai vartotojiškumas ir pigūs daiktai ima viršų, tokie gaminiai džiugina širdį. Juk už jų ne tik istorija, bet ir tautų kultūra, tradicijos ir išmintis! Kviečiame atrasti OŽKOS PASHMINA skraistes ir taip prisidėti prie seno amato puoselėjimo ir sąmoningo vartojimo.

Dėkojame Aušrinei, Kamilei ir Rasai už pasidalintą informaciją ir linkime sėkmės darbuose bei kelionėse. Nesustokite džiuginti lietuvių puikiais, kokybiškais, rankų darbo gaminiais!

klara

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *